Gå til hovedindhold

Finn Nørgaard Prisen

Dialog på Tværs modtager Finn Nørgaard-prisen 2025

Det var med stor glæde og taknemmelighed, at Dialog på Tværs d. 14. febr. 2025 modtog Finn Nørgaard Hovedprisen 2025. Prisen blev overrakt på 10-års dagen for Finn Nørgaards tragiske død – ved en ceremoni i Landstingssalen på Christiansborg. I alt var 25 frivillige fra Dialog på Tværs taget derover for at være med til den festlige fejring. Med prisen fulgte 50.000 kr til det fortsatte dialogarbejde.

Hvorfor fik vi prisen?

Prisen blev givet til Dialog på Tværs som anerkendelse af foreningens dybdegående arbejde med at styrke relationer mellem mennesker på tværs af etnicitet, kultur, religion og erfaringer. Gennem dialogworkshops, forumteater, fællesspisninger og møder skaber vi rum for forståelse, gensidig nysgerrighed og stærkere fællesskaber.

Sekretariatsleder Pia Toftdal fra Finn Nørgaard Foreningen udtaler:

”I en tid med risiko for stigende polarisering viser Dialog på Tværs os, at stærkere relationer er nøglen til et stærkere samfund. De fortjener i den grad denne pris for deres dedikation til at mindske marginalisering og radikalisering.”

Leder af Dialog på Tværs, Karen Nørskov, siger:

”Vi er virkelig taknemmelige for anerkendelsen. Det er en stor opmuntring til vores arbejde og en kæmpe hjælp. Dialog handler om at finde frem til det fælles menneskelige i os alle – uanset hvordan vi ser ud, hvad vi tror eller ikke tror på, om man har dybe rødder her i landet eller rødder et andet sted i verden.

Og det er der måske mere end nogensinde brug for i en tid med digitalisering og globalisering, som har en tendens til at skabe polariteter.”

Prisen tilhører alle, der har bidraget

Finn Nørgårdprisen var en vigtig anerkendelse af det mangeårige arbejde, som frivillige, bestyrelse, leder, deltagere og samarbejdspartnere har lagt i foreningen, og det giver motivation og tillid til at udvikle og sprede dialogarbejdet fortsat. 

Karen Nørskov, som er leder af Dialog på , modtog prisen på vegne af alle:

”Denne pris tilhører alle de mange mennesker, der både nu og tidligere har bidraget med tid, engagement, mod og vilje til at vores arbejde. Uden jer ville vores fællesskab og de dialogrum, vi skaber, på ingen måde være muligt.” 

Finn Nørgaard-prisen går til forening for at mindske marginalisering og radikalisering (DR.DK artikel)

Pressemeddelelse fra Dialog på Tværs (PDF)

Video fra Finn Nørgaard Foreningen (Facebook)

Finn Nørgaard Foreningen

Finn Nørgaard Foreningen blev stiftet til minde om Finn Nørgaard, der mistede livet under angrebet på Krudttønden i 2015.

Foreningen arbejder for at støtte initiativer, der fremmer dialog og  forståelse og forebygger radikalisering – værdier, som vi er stolte af at være med til at føre videre.